Seksting

Posledice sekstinga

Posledice sekstinga so lahko različne glede na to, v kateri od vlog se je znašel mladostnik in kako razširjen je postal določen posnetek, prav tako pa je odziv mladostnika odvisen od osebnosti in podpore, katere je deležen s strani okolice. V grobem lahko posledice ločimo na čustvene, socialne in pravne.

 

Čustvene posledice

Čustveno doživljanje pri mladostnikih, ki so udeleženi v seksting, je lahko zelo različno in je odvisno tudi od njihove vloge, osebne zrelosti, vsebine posnetka, okoliščin nastanka posnetkov in stopnje vpletenosti v sam dogodek. Nekateri mladostniki se lahko zaradi sekstinga znajdejo na pravem čustvenem toboganu, saj doživljajo paleto različnih čustev – od sramu, ponižanja in zaskrbljenosti do občutkov jeze in samoobtoževanja. Spet drugi se bodo na dogajanje odzvali popolnoma indiferentno in z le malo ali nič skrbi. Tudi vedenje je lahko zelo različno – od ravnodušja, umika in izolacije do samopoškodb in celo samomorilnega vedenja.

Ne glede na to je pri obravnavi posameznika, ki se sooča s posledicami sekstinga, treba imeti v zavesti specifiko same narave sekstinga, ki oškodovanega mladostnika postavi v situacijo, nad katero ta (več) nima lastnega nadzora. V trenutku, ko mladostnik z nekom deli npr. svojo intimno fotografijo, namreč izgubi nadzor nad njo, to pa lahko pri mladostniku sproži občutke nemoči, ki imajo lahko zelo realno podlago. Dejstvo je namreč, da se lahko posnetek v vsakem trenutku znajde kjer koli na spletu, kjer postane dostopen širokemu krogu ljudi kjer koli po svetu. Poleg tega obstaja večna nevarnost, da se bo morda ta že pozabljen posnetek ponovno pojavil in pri posamezniku zopet odprl stare rane. Lahko pa mu bo škodoval kako drugače – npr. z izgubo službe.

Čustvene posledice pa lahko poleg oškodovanega mladostnika občutijo tudi mladostniki, ki imajo pri sekstingu vlogo pošiljatelja ali prejemnika. Pošiljatelji lahko pozneje zaradi svojih dejanj občutijo moč- ne občutke krivde in sramu, prejemniki pa bodo – čeprav zgolj kot nemi opazovalci

– morda občutili zadrego, sram, mogoče jih bo posnetek tudi pretresel ali navdal s strahom, da se kaj takega lahko v prihod- nje pripeti tudi njim.

Deljenje intimnih fotografij otrok ali mladostnikov brez njihove privolitve je zloraba.

 

Socialne posledice

Sodelovanje v sekstingu lahko mladostniku prinese posledice tudi v družbenem življenju. Oškodovan mladostnik lahko doživi (tudi spolno) nadlegovanje vrstnikov, izločitev iz družbe, prav tako pa lahko posnetki z intimno vsebino škodijo njegovemu dobremu imenu, kar ima lahko posledice v šoli, skupnosti in tudi pozneje pri iskanju službe.

 

Pravne posledice

V nekaterih okoliščinah ima seksting lahko tudi pravne posledice. To se zgodi, ko seksting preseže okvirje mladostniškega raziskovanja in spoznavanja ter se nadaljuje v kazniva dejanja. V tem primeru ne gre več za zakonite intimne posnetke, na- menjene zabavi in zbliževanju, ampak za zlorabo, ki je kazniva.

Seksting se lahko sprevrže v kazniva dejanja, kot so:

  • izdelava in/ali izmenjava posnetkov spolnih zlorab otrok;
  • pridobivanje oseb, mlajših od 15. let, za spolne namene (t. i. grooming);
  • izsiljevanje mladoletne osebe v povezavi z izdelavo ali izmenjavo njenih intimnih posnetkov in
  • posredovanje intimnih posnetkov drugim osebam brez vednosti in privoljenja oškodovanega mladostnika.