Seksting

Kaj je sekstanje?

Sekstanje lahko opredelimo kot izdelavo, izmenjavo in pošiljanje fotografij, videoposnetkov in besedil s seksualno vsebino prek mobilnih naprav oziroma interneta. Izdelava posnetkov običajno vključuje uporabo pametnih telefonov, njihova izmenjava pa poteka prek telefonskih sporočil in družbenih omrežij (WhatsApp, Instagram, Snapchat).

Sekstanje je do neke mere običajno vedênje mladostnikov in ga je na nek način lahko pričakovati. Mladostniško obdobje se začne s puberteto, ki se med drugim odraža v telesnih spremembah, občutljivosti ter kritičnosti do svojega videza, zaradi česar mladostniki svojemu videzu posvečajo veliko pozornosti. Preokupacija z njihovim telesom in seksualnostjo je povezana z razvojem njihove identitete, občutka sebe in z iskanjem svojega mesta med vrstniki. Pametni telefoni, ki omogočajo fotografiranje, snemanje in deljenje posnetkov, ter družbena omrežja, s pomočjo katerih se mladostnik predstavi svojim vrstnikom, so torej kot nalašč za razvijanje občutka sebe in svoje seksualnosti.

Sekstanje je tvegano dejanje, saj se posnetek lahko razširi med več ljudi, kot je bilo sprva namenjeno; takrat so lahko posledice za vpletene mladostnike zelo hude. Včasih lahko preide tudi v dejanja, ki so kazniva. V raziskavi ameriške organizacije Thorn¹ je skoraj vsak tretji najstnik odgovoril, da je že kdaj dobil ali videl intimni posnetek, ne da bi oseba na posnetku to vedela. V slovenski raziskavi iz leta 2019² pa je 13 % fantov in 11,4 % deklet povedalo, da so drugi delili njihove fotografije ali video posnetke, ki niso bili namenjeni javnosti.

 

ZAKAJ MLADI SEKSTAJO

Romantični odnosi ali eksperimentiranje s spolnostjo

Pogosto se zgodi, da mladi, ko se znajdejo v romantičnem odnosu, prostovoljno posnamejo in si s svojimi partnerji izmenjujejo intimne posnetke. Na ta način gradijo medsebojno intimnost in zaupanje. Ko se romantični odnos konča, se lahko zgodi, da eden od mladostnikov posnetke svojega nekdanjega partnerja posreduje drugim. Včasih se to zgodi impulzivno in gre za dejanje jeze in razočaranja, ki ga mladostnik ne zmore obvladati, včasih pa ima to dejanje škodoželjni namen – predvsem osramotiti nekdanjega partnerja.

Iskanje pozornosti ali potrditve

Veliko mladostnikov izdeluje in izmenjuje fotografije in videoposnetke s svojimi prijatelji zaradi zabave, izziva ali da bi preprosto pokazali, kaj si upajo. Ti posnetki lahko dosežejo druge ljudi tudi brez vednosti prizadetega mladostnika na posnetku. Tudi sam mladostnik lahko zaradi želje po sprejetosti in priljubljenosti posnetek javno objavi na primer na družbenih omrežjih ali na kateri od platform, namenjenih deljenju tovrstnih posnetkov, kot je denimo OnlyFans.

Sekstanje pod prisilo

Vrstniki, romantični partnerji ali spletni znanci lahko posnetke drugega pridobijo s prisilo ali izsiljevanjem. V teh primerih oseba, ki želi priti do posnetkov mladostnika, navadno uporablja grožnje. Mladostniku na primer grozi, da bo izdala zaupne informacije o njem ali javno objavila posnetke zaupnih pogovorov oziroma njegove druge posnetke, ki jih že ima, če ji mladostnik ne bo poslal zahtevanih posnetkov. O obliki zlorabe, ko storilec izsiljuje z že obstoječimi intimnimi posnetki, si lahko več preberete v posebnem poglavju tega priročnika.

Materialne ugodnosti

Pogosto se tudi zgodi, da uporabniki svoje digitalne spolne vsebine, kot so fotografije in videoposnetki, izmenjujejo v zameno za denar ali druge materialne ugodnosti. T. i. transakcijsko sekstanje se je razširilo posebej med pandemijo covida-19, ko je veliko posameznikov obtičalo v zaprtih prostorih in so iskali alternativne vire zaslužka.

 

1             Thorn. (2020). Self-Generated Child Sexual Abuse Material: Attitudes and Experiences.

2             Brečko, B. N. (2019). Odklikni! : Ustavimo spletno nasilje nad ženskami in dekleti : Poročilo raziskave o spletnem nadlegovanju med mladimi v Sloveniji. Fakulteta za družbene vede, Center za družboslovno Informatiko.