Seksting

Kaj je seksting?

Problematika sekstinga postaja v zadnjih letih vedno bolj zaskrbljujoča ne le v tujini, temveč tudi v Sloveniji. Čeprav lahko têrmin seksting razumemo različno, ga običajno opredelimo kot izdelavo, izmenjavo in pošiljanje seksualno eksplicitnih fotografij, videoposnetkov in besedil prek mobilnih naprav ali interneta. Njegova posebnost je, da so v izdelavo in pošiljanje teh posnetkov v prevladujoči meri vključeni mladostniki. Izdelava teh posnetkov običajno vključuje uporabo pametnih telefonov, njihova izmenjava pa poteka skozi MMS sporočanja in različne aplikacije za pošiljanje fotografij oz. posnetkov in družbena omrežja (Facebook, Instagram, Snapchat).

Seksting je običajno vedenje mladostnikov in ga je na nek način lahko pričakovati. Mladostniško obdobje se začne s puberteto, ki se med drugim odraža v telesnih spremembah, občutljivosti ter kritičnosti do svojega videza, zaradi česar mladostniki svojemu videzu posvečajo veliko pozornosti. Preokupacija z njihovim telesom in seksualnostjo je povezana z razvojem njihove identitete, občutka sebe in z iskanjem svojega mesta med vrstniki. Pametni telefoni, ki omogočajo fotografiranje, snemanje in deljenje svojih posnetkov, ter družbena omrežja, s pomočjo katerih se mladostnik predstavi svojim vrstnikom, so torej kot nalašč za razvijanje občutka sebe in svoje seksualnosti.

Seksting postane zaskrbljujoč, ko se posnetek razširi med več ljudi, kot je bilo sprva namenjeno; takrat so lahko posledice za vpletene mladostnike zelo hude. Včasih lahko seksting preide tudi v dejanja, ki so kazniva.

 

Vzroki, zaradi katerih se mladi znajdejo v sekstingu

Romantični odnosi ali eksperimentiranje s spolnostjo

Ko se mladi znajdejo v romantičnem odnosu, se pogosto zgodi, da prostovoljno posnamejo in si s svojimi partnerji izmenjujejo fotografije oz. posnetke. Na ta način gradijo medsebojno intimnost in zaupanje. Ko se romantični odnos konča, se lahko zgodi, da eden od mladostnikov posnetke svojega bivšega partnerja posreduje drugim. Včasih se to zgodi impulzivno in gre za dejanje jeze in razočaranja, ki ga mladostnik ne zmore obvladati, včasih pa ima to dejanje škodoželjen namen – predvsem osramotiti bivšega partnerja.

Iskanje pozornosti

Veliko mladostnikov izdeluje in izmenjuje fotografije/posnetke s svojimi prijatelji zaradi zabave, izziva ali da bi preprosto pokazali, kako si upajo. Ti posnetki lahko dosežejo druge ljudi tudi brez vednosti prizadetega mladostnika na posnetku. Tudi sam mladostnik lahko zaradi želje po sprejetosti in priljubljenosti posnetek javno objavi na primer na družbenih omrežjih, kot je Facebook, ali na spletni strani YouTube.

Seksting pod prisilo

Vrstniki, romantični partnerji ali spletni znanci lahko fotografije/posnetke drugega pridobijo s prisilo ali izsiljevanjem. V teh primerih se oseba, ki želi priti do fotografij/posnetkov mladostnika, navadno poslužuje groženj. Mladostniku na primer grozi, da bo izdala zaupne informacije o njem ali javno objavila posnetke zaupnih pogovorov oz. njegovih drugih fotografij/posnetkov, ki jih že ima, če ji mladostnik ne bo poslal zahtevanih fotografij/posnetkov. Če gre za izsiljevanje z že obstoječimi posnetki z namenom, da bi izsiljevalec od mladostnika dobil še več takih posnetkov, govorimo o t. i. sextortionu oziroma izsiljevanju z intimnimi posnetki.

Fotografije/posnetki mladostnika so lahko pridobljeni tudi na drug način, ko mladostnik na primer ne ve, da je sneman, ali ko je sneman proti lastni volji in so nato ti posnetki posredovani drugim osebam.