Spolne zlorabe otrok: mladostniki med žrtvami in storilci

12.07.2024

Spolnim zlorabam mladoletnih žrtev je namenjeno veliko pozornosti, saj gre za zelo perečo problematiko. Hkrati pa se ravno zaradi tega morda manj osredotočamo na to, kdo so storilci takšnih zločinov – četudi odgovor za preprečevanje spolnih zlorab mladostnikov pogosto leži prav tam. Analiza prijav spolnih zlorab otrok v Angliji in Walesu iz leta 2022 je namreč pokazala, da so v več kot polovici od 106.984 obravnavanih primerov storilci bili mladostniki med 10. in 17. letom starosti.

Delež mladoletnih storilcev je presenetljivo velik ter tudi zelo kompleksen. Nujno je, da se zavedamo, kako otroci in mladostniki doživljajo problematična in škodljiva spolna dejanja, v katerih sodelujejo, in predvsem od kod dobijo take ideje. Mnogi namreč svojih dejanj ne izberejo na podlagi razumnih odločitev oziroma niti ne vedo točno, kaj sploh počnejo. Prav tako je mladostnikom težje razumeti, kaj je prav in narobe v okviru spolnosti ter kje so zdrave meje.

To sicer nikakor ne olajša trpljenja žrtev, kljub temu pa gre za pomembno vrzel, kjer lahko z izobrazbo preprečimo nove zlorabe v prihodnosti. Veliko odgovornosti leži na starših, ki se morajo s svojimi otroci pogovarjati tudi o stvareh, ki so morda neprijetne, so pa nujne za vzgajanje mladostnikov, ki bodo znali sprejemati varne in spoštljive odločitve o spolnosti. Otrokom morajo biti posredovane informacije o spolnosti in privolitvi, da bodo lahko našli svoje lastne meje ter spoštovali meje svojih vrstnikov. Prav tako pa morajo čutiti, da se lahko glede vprašanj in zadreg o spolnosti obrnejo na svoje starše v varnem in zaupnem okolju.

Izobraževanje o zdravi spolnosti se iz družine seveda nadaljuje v šolah in širši skupnosti, kar vključuje tudi tveganja na spletu, kjer mladostniki preživijo veliko časa. Mnogo primerov spolnih zlorab namreč vključuje slike ali posnetke otrok in mladostnikov, ki so ustvarjene ali deljene med vrstniki brez njihove privolitve.

Seveda morajo mladoletni storilci biti odgovorni za svoja dejanja, a hkrati morajo tudi starši, šole in skupnosti, ki otroke vzgajajo, poskrbeti za odgovorno spolno vzgojo, ki bo otroke ustrezno pripravila na soočanje s spolnostjo tako v resničnem življenju kot tudi na spletu.