Podpora sekundarnim žrtvam - sorodnikom osumljenih spolnih zlorab otrok prek interneta

04.03.2025

Pri britanski organizaciji Lucy Faithfull Foundation so znani po svoji svetovalni liniji za potencialne storilce spolnih zlorab otrok prek interneta, ki na svetovni ravni predstavlja primer dobre prakse. 

V organizaciji opozarjajo, da sorazmerno z naraščanjem števila zlorab narašča tudi število družinskih članov osumljencev in storilcev kaznivih dejanj, ki so si prek interneta ogledovali posnetke spolnih zlorab otrok ali se na spolno obarvan način pogovarjali z otroki. Družinski člani in druge bližnje osebe storilcev so po njihovih besedah sekundarne žrtve in v skladu s tem potrebujejo ustrezno podporo. Pogosto se s tem, kaj je počel njihov bližnji, prvič soočijo šele v trenutku, ko na vrata njihovih stanovanj potrka policija. To jih nato vodi v občutke krivde, sramu, osamljenosti in stigmatiziranosti. Simptome posttravmatske stresne motnje namreč po njihovih ocenah po aretaciji ljubljene osebe doživlja kar tri četrtine družinskih članov.

Sekundarnim žrtvam namenjen tudi spletni forum za uporabnike po celem svetu

Družinski člani, partnerji, sorodniki in prijatelji posameznikov, ki so v Britaniji storili ali so osumljeni storitve kaznivih dejanj spolnih zlorab otrok prek interneta, lahko podporo najdejo prek telefonske linije Stop It Now in prek programa Inform. Po osnovni podpori prek telefonske linije jim je prek programa Inform omogočen varen prostor za deljenje izkušenj in čustvenih odzivov na dogodek. Izmenjava občutkov z drugimi osebami v podobni situaciji jim pomaga pri zmanjševanju občutkov stigme in izolacije. Program vključuje tudi praktične nasvete in strategije za obvladovanje stresa ter izboljšanje duševnega zdravja.

Program Inform dopolnjuje tudi forum, namenjen družinskim članom in prijateljem. Forum je na voljo 24 ur na dan, sedem dni v tednu, in za razliko od programa Inform omogoča podporo v obliki diskusij uporabnikom po vsem svetu. Forum po besedah predstavnice podpornega programa zagotavlja tudi vmesni korak za ugotavljanje, kakšna pomoč je na voljo, ne da bi morali narediti aktiven korak, če nanj še niso pripravljeni. Mnogi družinski člani se namreč po njeni oceni obotavljajo poiskati neposredno pomoč.