Seksting

Ukrepi in nasveti

Ko je seksting zgolj običajno mladostniško vedenje

Dokler seksting poteka v prostovoljnih in dogovorjenih okvirjih, ko so meje vsakega mladostnika, ki je v sekstingu udeležen, spoštovane, posledic ni, zato posebni ukrepi niso potrebni. Na tej točki je pomembno zgolj osveščanje o možnih posledicah, ki se lahko zgodijo, če seksting preseže svoje prvotne okvirje. Mladim in njihovim staršem je treba predstaviti, kaj je seksting, kakšna je njegova vloga in tudi kakšne so možne posledice. Mladi morajo biti seznanjeni s škodljivimi dejanji, ki lahko izhajajo iz običajnega sekstinga, saj bodo le tako dovolj previdni pri pošiljanju svojih intimnih posnetkov. Preventivne delavnice za otroke, mladostnike in starše in drugi preventivni ukrepi v obliki izobraževalnih gradiv na temo sekstinga bi morali biti redno na seznamu šolskih dejavnosti vsake šole.

 

Ko se mladostnik zaradi neželenega deljenja posnetkov sooča s čustvenimi, socialnimi in pravnimi posledicami

1. Pomirite mladostnika

Mladostnika najprej pomirite in mu povejte, da ni sam, saj mu boste pomagali in bosta skupaj rešila to situacijo. Povejte mu, kaj nameravate storiti, koga želite obvestiti o dogodku in zakaj je to obveščanje zanj dobro. Vključite ga v reševanje težave. V nobenem primeru ga ne obsojajte. Povprašajte ga o prijateljih, ki bi mu lahko v tem času stali ob strani.

2. Obvestite pristojne

O dogodku je treba takoj obvestiti starše in svetovalno službo v šoli, ki jo obiskuje oškodovan mladostnik. Če oškodovan mladostnik in mladostnik, ki je posnetek razširjal, obiskujeta različni šoli, je treba o dogodku obvestiti obe šoli in policijo, ki bo z vpletenimi opravila razgovor. Po incident je možno, da oškodovani mladostnik in njegovi starši uveljavljajo odškodninski zahtevek zoper osebo, ki je posnetek razširjala, oziroma zoper njegove starše, za poplačilo premoženjske (izostanek, selitev, idr.) in nepremoženjske škode (duševne muke).

3. Pogovorite se s starši

Starše seznanite z dogodkom in samo naravo sekstinga. Povejte jim, da mora imeti takšno vedenje posledice, ki morajo biti v povezavi s težavo, in da imajo možnost korekcije vedenja. O posledicah lahko razmišljate skupaj s starši, lahko pa jim predlagate kaj od naslednjega: začasna deaktivacija računa na Facebooku, kar bi preprečilo, da bo mladostnik spremljal pogovore svojih vrstnikov o dogodku, ki se mu je zgodil; začasen odvzem telefona, kar bo predstavljalo kazen za samo dejanje, pa tudi zaščito pred spletnim nasiljem, ki bi se mu lahko zgodilo kot verižna reakcija na seksting. OPOZORILO! Pogovor s starši opravite šele po tem, ko ste mladostnika seznanili, kaj vse imate namen sporočiti staršem. Pred mladostnikom ničesar ne skrivajte.

4. Iščite dokaze

Mladostnika prosite, naj vam opiše, kako je prišlo do sekstinga – kako je intimni posnetek nastal (ga je posnel on sam ali nekdo drug), ali ga je naprej poslal on sam ali kdo drug, komu, kdaj in na kakšen način je bil posnetek poslan, ali je bil objavljen na spletu in kje natanko. Zavedajte se, da se mladostnik zaradi posnetka verjetno počuti zelo osramočeno, zato mu zagotovite, da bodo posnetek za namen razrešitve težave videli le tisti, ki so aktivno vpleteni v reševanje težave. Mogoče bo mladostnik želel, da starši posnetka ne vidijo. V njegovem interesu je, da je število ljudi, ki vidi posnetek, čim manjše. Spoštujte to.

5. Shranite dokaze

Intimni posnetek je dokazno gradivo, zato je treba narediti in shraniti posnetek zaslona, pogovora, mesta, kamor je bil ta posnetek razširjen.

6. Odstranite posnetke iz naprav in s spleta

Če je slika ali videoposnetek že na spletu, je treba začeti z njegovim odstranjevanjem. Najdite vse spletne vire, kjer se posnetek nahaja (npr. YouTube, Facebook, Twitter, Instagram), jih kontaktirajte in zahtevajte odstranitev posnetka. Upravljalcu spletnega vira sporočite, da je na posnetku mladoletna oseba, ki ni sama objavila posnetka na njihovo spletno stran, prav tako ni nikomur dala dovoljenja, da to stori. Če oškodovan mladoletnik ni prepričan, ali je njegov intimni posnetek že objavljen na spletu ali je bil deljen z drugimi osebami, vendar ga skrbi, da bi se to lahko zgodilo, ali če oškodovan mladoletnik ve, da je bil njegov posnetek že deljen z drugimi in želi, da se to preneha, lahko osebi, ki poseduje njegov posnetek, pošlje sporočilo z naslednjo vsebino: Zahtevam, da mojo fotografijo/posnetek, ki sem ti jo poslal/-a dne x ob y uri, nemudoma izbrišeš. Prav tako ti ne dovolim, da jo deliš s komer koli. Če posnetka ne boš izbrisal/-a ali/in če ga boš delil/-a naprej, bom tvoje dejanje prijavil/-a policiji.

7. Šola naj pripravi varnostni načrt

Po incidentu je treba spremljati počutje mladostnika in odnos vrstnikov do njega. Obstaja verjetnost, da bo zaradi sekstinga deležen posmeha, psihičnega in fizičnega nasilja ali izključitve. Pozanimajte se, ali je šola pripravila varnostni načrt za mladostnika. Slednjemu je treba zagotoviti, da se bo v teh trenutkih počutil varno, zato mora vedeti, na koga se lahko obrne, če bo v prihodnje naletel na nadlegovanja. Kdo so odrasli, ki mu lahko pomagajo? Mladostniku ponudite dodatno strokovno svetovanje, če menite, da ga potrebuje. Poleg tega je smotrno, da šola v taki situaciji ukrepa tudi širše. Učencem zagotovite kakovostne preventivne delavnice o varni rabi spleta, učiteljem pa strokovno uposabljanje, na katerem se bodo seznanili z oblikami zlorab, ki se mladostnikom lahko zgodijo na spletu. Informacije o preventivnih delavnicah najdete na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si.

Za pomoč pri odstranjevanju intimnih posnetkov s spleta se lahko obrnete tudi na prijavno točko Spletno oko, kjer vam bomo s svojim znanjem, mednarodnim sodelovanjem in orodji pomagali pri odstranjevanju.